Технології маркетингових досліджень Ефективна годівля сільскої господарської птиці Економіко-матиматичне моделювання в АПК Математичні метди в економічній діагностиці Історія економічних вчень макроекономіка Профілактика та лікування заразних хвороб коней Курс практической психологии Комп'ютерна графіка Стратегичне управління підприємствами галузі хмелярства Управление проектами Часть2 Основи економічної теорії Інвестування Відділ біотехнології репродукції сільськогосподарських тварин Технологія виробництва продукції птахівництва Селекція плодових культур Популяция редких видов растений Причетність до великого Лесная растительность Функционирование растений Нові наукові досладження в селекції Інформаційна культура студента Будівлі, споруди та обладнання туристських комплексів Сільськогосподарська дослідна справа України Символи українства Фінансова статистика Гендерна психологія Основи економічної теорії
прокрутить вправо
прокрутить влево
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Куточок психолога
 
 
ПРАКТИЧНИЙ ПСИХОЛОГ ПЕТРУСЕНКО М. М.КУЛЬТУРНИЙ ІНТЕЛЕКТ

Сьогодні я хочу поговорити про один цікавий різновид інтелекту, а саме культурний інтелект. Що це таке? Уміння правильно інтерпретувати соціальну взаємодію в процесі міжкультурного спілкування. Тобто, розуміти який зміст вкладають іноземці в наші слова та інтонації.

Зараз ми всі багато подорожуємо. Хтось планує поїхати на практику за кордон, хтось хоче спробувати знайти там роботу. Звісно, ми робимо певні зусилля і вивчаємо іноземну мову. Але мова це все ще не все. Бо граматичні помилки вам пробачать, а ось культурні – ні. Скільки ситуацій було, коли безпрограшний варіант не вдавався тільки через нерозуміння культурних очікувань одне одного. Проблеми можуть виникнути, коли ваша звичайна поведінка не відповідатиме тій, що очікується від вас, і поведінка вашого партнера чи знайомого із іншої країни, буде зовсім не тою, що ви очікуєте. Наприклад, в Туреччині та багатьох східних країнах не жалкують часу на встановлення довірливих стосунків. Тому якщо ви будете відмовлятися від спільного дозвілля, запрошення десь пообідати разом – вони вирішать, що ви не серйозна людина, що ви їх не поважаєте, а тому будуть остерігатися вести із вами справи.

Ви маєте розуміти, що часто болючі точки приховані глибоко. Тобто вам можуть не сказати, що ваш жарт був образливим чи що людині не сподобалося як ви на неї подивилися. В різних культурах різні кордони персонального простору (тобто як близько ви можете підійти до людини) і різні правила, куди дивитися під час розмови. Наприклад, в Єгипті та багатьох африканських країнах погляд прямо в очі може розглядатися як зухвалість та виклик.

А ви знали, що й критику всі розуміють по різному? Є культури (як німецька) де є слова, що яскраво негативно виражають ту чи іншу річ. Вони можуть сказати «це ні в які ворота не лізе», «жахливо» «абсолютно неможливо». А є такі, як англійська, де ті ж самі негативні речі викажуть інакше: «чи не могли б ви ще раз подумати над цією ідеєю», «цікава думка, але...», «я б порадив…». І ось уявіть коли англієць каже німцю «це дуже цікавий підхід», то він думає «яка безглузда ідея», а німець чує: «о, їм сподобалось». І, звісно, що німець не стане в такому разі переробляти свою ідею, а англієць буде вважати німця ледащим і бунтарем, буде сердитись на нього. А німець не буде розуміти чому. На виході буде дуже важко побудувати гарні відносини та ефективну роботу. Ось для цього нам і потрібен культурний інтелект, щоб розуміти, що ж вони насправді нам кажуть, і що вони чують, коли ми щось кажемо.

Є й інші цікаві приклади. У нас в культурі не прийнято сьорбати. Ті, хто бував в Китаї скаржаться, що там дуже сьорбають коли їдять лапшу. Вони кажуть: ось ми так культурно їмо, не сьорбаємо, а на нас так дивно всі дивляться. Авжеж, будуть дивитися. Бо в китайській культурі сьорбати – значить показувати, що вам подобається їжа, а не сьорбати, значить показувати неповагу до людини, що готувала їжу. Тобто китайці наших людей вважають не вихованими.

Я сподіваюся що в новому році ви будете багато подорожувати, а мої роздуми підштовхнуть вас почитати більше про звичаї країни, куди ви їдете, тож у вас там не буде ніяких крос-культурних проблем! З Новим Роком! 
     
 


 
 

 

Енциклопедія Сучасної України
 
 
 
 
 
 
Енциклопедія Сучасної України
 
 
МОН