Ла-Ніна, або Ла-Нінья, з іспанської перекладається як «дівчинка» або «маленька». А Ель-Ніно, або Ель-Ніньйо, відповідно, як «малюк» або «хлопчик». Йдеться про два природні феномени під цими назвами, про сили, які тиснуть на клімат, на екологічні процеси, на сільське господарство та соціум.
Ель-Ніньйо визначається як південна осциляція, екстремальні значення температури верхнього шару води й атмосферного тиску в екваторіальній частині Тихого океану. У дії ця аномалія підвищує температуру на 5-9°С.
Ла-Нінья – протилежна фаза осциляції, яка так само змінює кліматичні процеси, лише з іншим полюсом: для «дівчинки» характерний спад поверхневої температури води нижче кліматичної норми на сході тропічної зони Тихого океану.
Вважається, що Ель-Ніньйо – явище планетарного масштабу, тому диво це впливає і на нашу погоду. Те саме стосується і Ла-Ніньї. Обидва явища провокують зростання кількості ураганів, але під час Ла-Ніньї їх буває втричі-вчетверо більше.
Ла-Нінья триватиме протягом першого кварталу 2021 року і справлятиме охолоджувальний ефект на глобальні температури. Цей погодно-кліматичний феномен може стати найпотужнішим за останні 10 років.
Які погодні потрясіння приносять нам Ла-Нінья та Ель-Ніньйо та як це впливає на сільське господарство читайте у статті С. Філатова «Примхи вередливої дівчинки, або Хто робить погоду у світі» в журналі «Зерно» за 2020 р., № 12.