Світ очима корів
Уникнення проблем під час утримання та контакту з тваринами можливо лише за умови розуміння особливостей їх мислення, запам’ятовування, бачення, сприйняття запахів, звуків, фізичних дотиків.
Корови в дикій природі є жертвою, що перебуває під постійною загрозою нападу з боку хижаків, тому вони постійно аналізують ризик небезпеки для себе. Унікальні сенсорні системи корів налаштовано на цілодобову пильність, безперервне сканування навколишнього середовища на появу будь-яких ознак небезпеки.
Вуха у корів, як звукові радари рухаються незалежно одне від одного, що дозволяє одночасно сприймати, відстежувати, оцінювати звуки з різних напрямків. Корови мають гострий слух із ширшим діапазоном низьких і високих частот, ніж людина. Корови дуже чутливі до тону кожної окремої людини, миттєво розпізнаючи голоси людей, які раніше поводилися з ними доброзичливо або, навпаки, грубо чи завдавали біль. Крик у вухо тварини спричиняє такий же рівень стресу, як і удар електрошокером. І, навпаки, спокійний голос людини, якій вона довіряє, здатний швидко заспокоїти налякану тварину. На основі життєвого досвіду корови формують власний «банк звуків», які асоціюються з позитивними чи негативними подіями.
Зір є домінантним органом чуття, основною функцією якого є виявлення руху. Бокове розміщення очей дозволяє коровам бачити майже на 360°, виявляти ризики загрози, не рухаючи головою. Корови бачать всі кольори, крім червоного. Їх зір налаштований на сприйняття жовто-зелених і блакитно-фіолетових відтінків.
У корів сильно розвинене чуття запаху, який вони здатні відчувати на великій відстані та відчуття смаку. Запах є головною формою комунікації між тваринами.
Корови люблять ласувати і, коли є можливість, надають перевагу певним видам корму. Цим пояснюється намагання сепарувати загальнозмішаний раціон у пошуках найсмачніших компонентів корму.
Мислення у корів можна порівняти з мисленням малих дітей, які ще не вміють говорити, але мислять картинками, що зберігаються за категоріями певних відчуттів. «Банк картинок» у корів безперервно формується від моменту народження й лишається в пам’яті корів на все життя, навіть якщо подія мала одноразовий характер.
Більше про світосприйняття корів ви можете прочитати в журналі «Агробізнес сьогодні» № 15/16, 2023 р.