У 1950-ті роки в США з’явилася нова наука, що отримала назву лісова пірологія. Ця наука закликана вивчати природу лісових пожеж, їхній вплив на екосистеми, спричинені втрати, заходи щодо попередження та боротьби з лісовими пожежами тощо.
Великомасштабні лісові пожежі – катастрофічне явище на планеті. Щороку такі пожежі знищують від 40 до 200 млн га з 4 млрд га лісових масивів і 8,8 – 44 км3 деревини. Економічні збитки сягають від 40 до 200 млрд доларів США. Під час лісових пожеж щорічно на планеті гинуть сотні людей, велика кількість тварин, птахів та інша живність. Все це означає, що великомасштабні лісові пожежі мають значні екологічні, економічні та соціальні наслідки.
Лісовим пожежам традиційно приділяється велика увага. Важливо, що частота та інтенсивність лісових пожеж в останні десятиліття невпинно зростає. Так, згідно з прогнозом ООН, кількість великомасштабних пожеж, яких зараз в світі 200 – 350 тисяч щорічно, в 2030, 2050 та 2100 роках зросте на 14, 30 та 50% відповідно. Головна причина цієї сумної статистики – глобальне потепління. Завдяки цьому має місце позитивний зворотній зв’язок між глобальним підвищенням температури та частотою і інтенсивністю пожеж. Крім глобального потепління, яке безпосередньо впливає на частоту та інтенсивність лісових пожеж, є й інші природні і антропогенні явища, які опосередковано впливають на ці параметри великомасштабних лісових пожеж.
Про наслідки лісових пожеж та як пожежі зв’язані з явищем Ель-Ніньйо читайте тут: