ЗАНЕСЕНИЙ ДО ЧЕРВОНОГО СПИСКУ МСОП
Для захисту господарів холодних арктичних просторів – білих ведмедів, – красою та величчю яких неможливо не захоплюватись, було засновано Міжнародний день полярного ведмедя, що відзначають 27 лютого.
Останнім часом льодовики Арктики швидко тануть, ведмеді поступово втрачають природне середовище проживання та джерела їжі і, зрештою, гинуть від голоду та хвороб.
Білі ведмеді як вид відокремилися від свої предків багато сотень тисяч років тому і пройшли через серйозні еволюційні зміни, щоб вижити в умовах Арктики.
Полярний ведмідь – це найбільша наземна хижа тварина на планеті. Зріст цих велетнів – від 1,8 до 3 метрів. Самці набагато більші, ніж самки. Дорослий самець може важити до 450 кілограмів, а доросла самка – майже вдвічі менше, до 250 кг.
Життя цих тварин повністю залежить від морської криги, яка чимдалі швидше тане й довше відновлюється. Це означає, що ведмеді мають значно менше часу для того, щоб полювати на тюленів. Вони роблять це саме на кризі, а коли криги недостатньо коло берега, їм доводиться плавати за здобиччю на дуже великі відстані, що значно втомлює тварин. В разі вимушеного полювання на суші полярні ведмеді не можуть нормально забезпечити себе їжею.
Але проблема танення криги – не єдина для полярних ведмедів. Судноплавство, туризм, дослідження океанського дна та видобуток нафти у відкритому морі призводять до забруднення нафтопродуктами раніше абсолютно чистих територій, на яких проживають білі ведмеді. Крім того, присутність людей та техніки в Арктиці не сприяє спокійному життєвому циклу цього рідкісного виду тварин. Щоб і надалі забезпечити існування полярних ведмедів на планеті, люди мають захищати їх та допомагати у виживанні.
Цікавою є ініціатива Всесвітнього Фонду дикої природи – в Міжнародний день полярного ведмедя і не тільки пропонується символічно «усиновити» ведмедя. Звісно, це не означає поселити тварину в себе вдома, для цього треба лише сплатити благодійний внесок. Зібрані кошти йдуть на захист білих ведмедів від браконьєрства та на дослідження ареалу проживання цих тварин.
Чому важлива ця подія?
Всі національні та міжнародні природоохоронні організації включають полярних ведмедів до переліку рідкісних видів тварин, чисельність яких скорочується. Наразі в світі налічується близько 23 тисяч особин білих ведмедів, але прогнози невтішні – якщо нічого не зміниться, до 2050 року кількість цих тварин може скоротитися на третину.
Захистити білих ведмедів необхідно, тому що вони є головними хижаками в своїй екосистемі, тобто незамінним елементом балансу в природі Арктики. Ведмеді регулюють кількість тюленів та нерп, що в свою чергу регулює кількість океанічної риби. Зрештою, Арктика відіграє важливу роль в забезпеченні рибою та морепродуктами мільйонів людей в різних країнах.
Тож Міжнародний день полярного ведмедя допомагає не тільки білим ведмедям – він спрямований на збереження клімату й екології нашої планети, без чого неможливе життя людей.