Тиждень заборонених книг – це щорічне святкування свободи читання.
Інтелектуальна свобода, доступність до інформації без обмежень – це важливо. Можливість читати книжки – це наше право.
Але від початку книгодрукування існує контроль над друкованим словом та заборона читати і розповсюджувати ті чи інші книги. Заборонені книги спалюють, знищують або тотально обмежують доступ до них.
У 1529 році у Нідерландах був опублікований Індекс заборонених книг, який мав силу закону аж до 1966 року. У різний час до цього списку входили твори Еразма Роттердамського, Вольтера, Декарта, Канта, Даніеля Дефо, Коперника, Сартра. Антивоєнна сатирична комедія Арістофана «Лісістрата» була заборонена в Греції у 1967 році, коли там при владі була військова хунта.
І у світі випадків заборони читати книги неймовірно багато.
Ось деякі з них:
- У 1931 році у Китаї заборонили книгу Л. Керола «Аліса в країні чудес» лише за те, що тварини там говорять як люди і зображені рівними з людьми.
- Певний час в США був забороненим роман М. Твена «Пригоди Гекльберрі Фінна», бо, як тоді здавалось автор ображає чорношкіре населення і, взагалі, поводить себе як закоренілий расист.
- Також у штаті Вірджинія була заборонена повість К. Дойла «Етюд у ясно-червоних кольорах», тому що Шерлок Холмс в ній якось зневажливо розповідає про мормонів.
- Роман Д. Селінджера «Ловець у житі», незважаючи на світове визнання часто критикувався в США і був заборонений через велику кількість нецензурної лексики. Головний герой роману відверто говорить про своє неприйняття канонів американського суспільства.
- Антивоєнний роман Ремарка «На західному фронті без змін» розповідає про часи першої світової війни, про покоління молодих людей, яких занапастила війна. На той час німецька влада не схвалила видання такої книги і весь тираж був спалений.
- Певний час роман Кізі Кену «Над зозулиним гніздом» вважали грубим та неприпустимим для друку, бо там іде розповідь про роботу психіатричної лікарні. Однак згодом цей твір став літературним шедевром.
- Роман О. Вайльда «Портрет Доріана Грея» був заборонений через ідеї гомосексуалізму та декаденства, однак зараз вважається класикою європейської літератури.
- Олесь Ульяненко(Олександр Ульянов) (1962-2010) – відомий український письменник, наймолодший лауреат малої Шевченківської премії і єдиний в історії незалежної України офіційно заборонений письменник. Його роман «Жінка його мрії» визнали порнографічним і автор міг отримати три роки ув’язнення вже за зберігання рукопису твору.
Немає можливості перелічити всі заборонені в той чи інший час книги. У Таллінні взагалі існує музей заборонених книг з усього світу. Але ви завжди маєте можливість прийти до нас і переглянути багато з них та прочитати. Завітайте до інформаційно-бібліографічного відділу (к. 21е) і ознайомтеся з виставкою заборонених книг.
Читайте з задоволенням!