Тим, хто любить читати історичну літературу, цікавою буде книга про відважного ватажка подільських месників – Устима Кармалюка. Ім’я його навіки овіяне народною славою.
Прості люди щиро любили Кармалюка, завжди давали йому притулок, харчі та іншу допомогу. Про легендарного героя ще за життя складали легенди і пісні. Читаючи про нього, вражає його нелюдська витримка і надзвичайна прихильність долі. У давнину таких людей називали характерниками, чародіями. Народний герой шість разів утікав із заслання в Сибіру. Здолати його героїчний опір поневолювачам не вдавалося упродовж 22 років. Втім, і після смерті месника боротьба продовжувалася, її підхопили побратими Кармалюка.
Загинув Устим від зради, в селі Шляхові Коричинці (нині Хмельницька обл.) на подвір’ї своєї коханки. Саме там куля 18-річного шляхтича Рутковського знайшла месника. За переказами, в Кармалюка стріляли не кулею, а срібним ґудзиком. Вважалося, що тільки так можна вбити чаклуна, яким вважали отамана.
На той час було встановлено, що Кармалюк підняв на боротьбу 20 тисяч повстанців, які здійснили понад тисячу виступів, а все відібране у панів майно роздавали бідним.
В рідному селі отамана резонанс справи після його загибелі був таким великим, що вся його численна рідня була змушена відмовитись від свого прізвища, аби не зазнавати репресій. Переважна більшість взяла собі прізвище Карман: таке було прізвисько соратників Устима. Після 1955 р., коли село перейменували на Кармалюкове, почався зворотний процес зміни прізвищ, майже всі Кармани стали Кармалюками.
Образ народного героя у своїх творах відобразили багато авторів. Сьогодні ми пропонуємо вам гостросюжетний роман Василя Кучера «Устим Кармалюк». Роман розкриє перед вами образ мужнього, безстрашного, людяного та щирого у взаєминах з рідними й побратимами Устима. Змальовано волелюбні традиції українського народу, антикріпосницький рух на Україні.
До кращих сторінок роману можна віднести й ті, де йдеться про взаємини Устима зі своєю сім’єю.
Роман Василя Кучера без сумніву став надбанням української історичної романістики. Тому запрошуємо вас до читання і чекаємо у бібліотеці.