Міжнародний день екологічних знань відзначається щорічно 15 квітня. І важливість таких знань важко переоцінити, а екобезпека є надзвичайно важливою для кожної людини.
В Україні зараз склалася напружена екологічна ситуація:
- За три роки повномасштабного вторгнення викиди парникових газів становлять близько 230 мільйонів тонн CO₂ – стільки виробляють за рік уся Австрія, Угорщина, Чехія та Словаччина разом узяті або стільки ж викидів створюють 120 мільйонів автомобілів.
- Площа ландшафтних пожеж подвоїлася порівняно з середнім показником за попередні роки. Виникає своєрідна петля: війна та зміна клімату провокують пожежі, і внаслідок пожеж відбуваються величезні викиди, які ще більше посилюють зміну клімату.
- Через те, що літаки змушені уникати повітряного простору України, збільшується їхній шлях. Це призводить до зростання викидів, пов’язаних з авіаперевезеннями: приблизно на 14,4 млн тонн CO₂ -еквіваленту з початку вторгнення.
- За даними Українського гідрометеорологічного інституту, темпи потепління в Україні протягом останніх десятиліть майже втричі перевищують глобальні. Вони навіть більші, ніж середні по Європі. За останні 30 років середня температура влітку та взимку зросла майже на 1,5°C, а в окремих регіонах січневі температури піднялися на 2,5-2,8°C. Це спричинило зменшення кількості морозних днів і скорочення тривалості зими. Водночас у літній період суттєво підвищується максимальна температура, збільшується тривалість спекотного періоду.
- Враховуючи те, що викиди парникових газів лише збільшуються, нам потрібно готуватися до гірших сценаріїв. Тобто кліматична криза буде посилюватися і проявлятися не лише підвищенням температури повітря, а й зміною режимів зволоження, вітру, повторюваністю та інтенсивністю небезпечних явищ погоди. І це означає, що умови, в яких ми живемо, будуть іншими. Так, в Україні вже майже зникли повені, спостерігається дефіцит снігового покриву. Разом з тим, на фоні загального потепління так само траплятимуться морози, і іноді навіть дуже сильні.
- За прогнозами Українського гідрометеорологічного інституту, до 2040 року середньорічна температура в Україні може зрости ще на 1°C, а до кінця століття – на 2-4°C, за умови що концентрація парникових газів буде найвищою. Це спричинить подальше зменшення тривалості зим і збільшення кількості посушливих періодів. Тобто не тільки людям, але й рослинам і тваринам доведеться пристосовуватися до зовсім інших умов за дуже короткий термін. Не всі зможуть це зробити. З іншого боку, на нашій території вже з’являються нові види, які раніше не могли тут існувати. Правда, часто це досить агресивні види.
- Очевидно, що ці зміни суттєво вплинуть на сільське господарство. Доведеться змінювати агротехніку, вирощувати інші, більш придатні для нових умов культури. Величезною проблемою стануть часті лісові пожежі, які виникатимуть через екстремальні посухи. Велике навантаження чекає на міську інфраструктуру, оскільки вона проєктувалась з розрахунку на інші кліматичні умови. В енергетиці прогнозується підвищене навантаження на електромережі через зростання потреби в кондиціонуванні, а також ризик пошкодження інфраструктури через стихійні лиха.
- Через геополітичну ситуацію, економічні труднощі та війну, питання кліматичних змін періодично відходять на другий план порівняно з безпосередніми викликами для українців. Попри це Україна як і більшість країн продовжують втілювати заходи з адаптації та запобігання наслідкам зміни клімату. Адже ігнорувати це не можна. Ми маємо розвінчувати міфи та стереотипи, поширювати знання про успішні практики адаптації та запобігання зміні клімату. Якщо людство змогло випустити цього джина з пляшки, то мусить знайти шляхи, як з ним надалі впоратися.
(Факти наведені з інтерв’ю міністра захисту довкілля і природних ресурсів України Світлани Гринчук: https://interfax.com.ua/news/interview/1055703.html)