Екологічна просвіта

Світ змінюється на очах. Народжуються нові покоління зі своїми звичками і споживчими смаками – з особливим мисленням. Відбуваються незворотні процеси в екологічних системах, виходить на вищі ступені розвитку людське суспільство, інженерна та наукова думка невпинно продукують свіжі ідеї, котрі рухають глобальний технологічний прогрес. 2020-й для учасників цього процесу визначить обличчя наступного десятиріччя. Агросектор – не виняток.

Аграрний бізнес на Заході вже давно живе під гаслом «Спіймай свій тренд або ж помри». Створюються потужні команди «тренд-сетерів», які «винюхують» основні ринкові тенденції, зазираючи у мізки, душі та навіть шлунки споживачів. А потім компанії налаштовують під виявлені віяння свій бізнес. Відбувається гра на найчутливіших струнах споживачів: прагненні здоров’я, довголіття й злагоди з природою.

А коли ви маєте бажання дізнатися, яким буде стіл українця через 5-10 років, президент асоціації УКАБ Алекс Лісітса на конференції «Ведення аграрного бізнесу в Україні» радив звернути увагу на те, що споживають 15-17-літні: борщу та сала в їхньому раціоні ви не побачите. Та навряд чи відмова від них кардинально змінить продуктову лінійку наших аграріїв. Якщо Сонце рухається видноколом зі Сходу на Захід, то тренди, навпаки, – із Заходу на Схід. Слідкуйте за тим, що робиться в США, потім у Великобританії, затим у Європі й накладайте на все це модель свого бізнесу.

Мабуть, немає аграрія, який не був би знайомий з концепцією Індустрії 4.0. Вона полягає в масовому впровадженні кіберфізичних систем у виробництво, а також для обслуговування потреб людини. Україна перебуває лише на початковій стадії цього процесу. Тим часом сформувалася концепція переходу до наступного етапу технологічної революції – створення Society (спільноти) 5.0, що дасть змогу створювати електронні карти полів, зчитувати інформацію з GPS-трекерів, датчиків заповнення бункерів комбайна, електронних вагових контролерів, встановлювати електронні АЗС та багато іншого.

         (Про це та багато іншого читайте в журналі «Агроіндустрія» за 2020 р., № 2, С. 12-18).